افزایش راندمان با کارسنجی و زمانسنجی

کارسنجی و زمان سنجی و تاثیر آن بر افزایش سود و راندمان

یکی از اساسی ترین وظایف در طراحی یک سیستم تولید، مشخص کردن ترتیب عملیات برای تبدیل ورودی ها (موادخام، نیروی انسانی و …) به خدمات و محصولات مطلوب است. برای هر یک از اعمال مورد نیاز در رشته عملیات متوالی فوق، می توان فقط انسان یا فقط ماشین و یا ترکیبی از هر دو را به کار برد که به عنوان سیستم انسان _ ماشین شناخته می شود.

هدف طراحی کار، مشخص نمودن بهترین شیوه عملکرد یک رشته عملیات است که فرایند کامل تولید را تعریف نماید. بدین شکل، طراحی کار یکی از حیاتی ترین مراحل طراحی یک سیستم تولید می باشد. به علاوه، توسعه تکنولوژی هایی که باعث کاهش هزینه می شود، معرفی محصولات یا خدمات جدید و یا نیاز به تطابق با یک محیط پویا و رقابتی، طراحی مجدد کار را به صورت بخش مهمی از هر تلاش جهت بالا بردن کارایی عملکرد سیستم درآورده است.

به طور کلی، هدف از طراحی یا طراحی مجدد کار، بهره وری کل سازمان می باشد که از طرق زیر امکان پذیر است:

۱) توسعه شیوه های موثر کار برای عملیات ضروری

۲)ایجاد محیط کار اجتماعی، روانی و فیزیکی مناسب و راحت

۳)   استفاده کامل از منابع انسانی سازمان از طریق ایجاد سازگاری دقیق میان توانایی ها و تجربیات کارکنان و نیازمندی های شغل طراحی کار معمولاً در دو مرحله متوالی انجام می گیرد که به عنوان طراحی شغل    ( روش سنجی) و اندازه گیری کار( زمانسنجی) شناخته می شود.

“روش سنجی” عبارت است از ثبت منظم و بررسی دقیق روش های انجام کار و پیشنهاد روش های اصلاحی به منظور کاهش هزینه ها، ساده تر کردن عملیات و افزایش بازدهی.

“کارسنجی” عبارت است از به کار گیری تکنیک هایی برای تعیین زمان انجام کار معین به وسیله یک فرد واجد شرایط در سطحی قابل قبول.

بدین ترتیب کار سنجی و زمانسنجی در ارتباط نزدیک با یکدیگر می باشند. روش سنجی بیشتر در ارتباط با کاهش عملیات غیر ضروری در یک کار خاص می باشد و کار سنجی در ارتباط با کاهش زمان های زائد و تعیین زمان استاندارد است.

اهداف روش سنجی

۱) بهبود روش های کار و افزایش کارایی عملیات

۲) بهبود نحوه استقرار ماشین آلات و تجهیزات

۳)کاهش میزان خستگی کارکنان

۴)ارتقاء کیفیت کالا های تولیدی

۵) استفاده بهتر از منابع و امکانات سازمان

۶) بهبود فرآیند جابجایی مواد

۷)کاهش مخاطرات و سوانح حین کار

۸) دستیابی به بهترین روش استاندارد انجام عملیات

اهداف کار سنجی( زمان سنجی)

۱) بهبود در برنامه ریزی عوامل تولید و افزایش کارایی

۲) تعیین نیروی انسانی، ابزار و تجهیزات لازم

۳) ارزیابی و کنترل

۴) مقایسه و انتخاب کار ها از نظر زمانی

۵) موازنه خط تولید

۶) برقراری سیستم های تشویقی مناسب و عادلانه

۷) کمک به زمان تحویل، بودجه بندی دقیق نیروی انسانی، برقراری سیستم هزینه یابی استاندارد

اجرای زمان سنجی، کارسنجی و …

معرفی:

زمان سنجی یکی از مورد اعتماد ترین روشهایی است که از طریق آن می توان به منافع بسیار در اثر ارتقای عملکرد انسانی، فزونی تولید، ارزش افزوده، ارائه خدمات بهتر و کاهش هزینه ها دست یافت. از نظر تحلیلگران صنعتی ایجاد استاندارد زمانی یکی از مهمترین عوامل ارتقاء بهره وری و استفاده بهینه از جمیع امکانات و منابع موجود می باشد و بدون استفاده از داده های زمانی   نمی توان کنترل صحیح و معقولی را بر کلیه فعالیتها اعمال نمود. برخی سیستمها برای زمان سنجی عبارتند از مشاهده مستقیم، سیستم های زمانهای از پیش تعیین شده، روشهای مبتنی بر تخمین، داده های استاندارد، ساخت فرمولهای زمانی، انتخاب سیستم. تعین زمان استاندارد یکی از اهداف سیستمهای مختلف زمان سنجی است.

کاربرد:

زمان سنجی به مدیریت کمک می کند که زمان غیر موثررا از زمان های مناسب  آن جدا کند در واحدهایی که از این فرآیند استفاده نمی شود مقدار زیادی زمان غیر مفید وجود دارد که می توان آنها را حذف نمود. با استفاده از زمان سنجی می توان به اهداف زیر دست یافت:

۱- داشتن هزینه واقعی تولید. ۲- بالانس کردن خطوط مونتاژ، ساخت و فعالیتهای اعضای یک گروه ۳- تعیین برنامه ریزی زمانی کل تولیدات کارخانه ۴- تعیین تعداد کارگران و ماشینهای تولیدی مورد نیاز

انجام کلیه خدمات زمانسنجی و کارسنجی از طریق تیم حرفه ای مصاف امکان پذیره و بررسی اولیه و ارائه برنامه به صورت رایگان انجام خواهد شد، همین حالا برای بررسی رایگان واحد صنعتی تون کلیک کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Buy now